Náhradní banner

Daleko od (ne)hlučícího zastupitelstva

29. 9. 2017;

Dne 18.9.2017 se konalo další jednání zastupitelstva. V "hledišti" bylo tak málo občanů, že kamera se pečlivě vyhýbala nějakým zvláštním záběrem tuto skutečnost potvrdit. Švenkující (švenk -pohyb kamery přenášející pohled z jednoho bodu na druhý) kameraman ale přidal nový prvek při zaznamenávání videa: objevil zoomování (přiblížení nebo oddálení snímané scény), takže jsme mohli sledovat i detaily tváře kandidáta do parlamentních voleb (Mgr. Martin Sliwka) anebo vysokých úřednic města.

Schůze zastupitelstva je k vidění na stránkách města, kdy si do vyhledávání napíšete videokronika anebo přímo na Youtube. Videozáznam trvá 3:33 hod.

Na programu bylo 27 bodů a hlasovalo se celkem 39 krát, většinou formálně z povinnosti odsouhlasit úředníkům práci. Zastupitelskou shodu v soudružské atmosféře narušovali zastupitelé Nezávislých, výjimečně komunisté a Mgr. Sliwka. Ve dvou případech nedošlo k přijetí usnesení (viz dále).

Po shlédnutí videa (sic!) jsem si napsal tyto poznámky:

* Přes velkou shodu, vyjádřenou hlasováním, u některých projednávaných bodů došlo ke slovním přestřelkám. Z diskutujících prim hráli oba dva muži z Nezávislých. Jako obvykle vystupoval docent Kafka, který se ptal většinou na věci, které si mohl zjistit před zastupitelstvem (a to samozřejmě nechtěl zdržovat). Za to magistr Chlubna byl víceméně konstruktivnější. I když většina jeho připomínek nevyústila ve změnu předložených materiálů, je mu třeba poděkovat, protože nahlas upozornil na nesrovnalosti, které stojí za to, aby se nad nimi popřemýšlelo. Jenže přemýšlet nemá kdo a už vůbec ne, proč. Město řídí Jenčmionková s přizvukováním ČSSD. To má svoje (SMO) a starosta hraje užitečnou loutku. Za mlčícího přihlížení svých kumpánů se znemožňuje více a více. Na rozdíl od něho, který své výrazové prostředky není schopen změnit, místostarostka Jenčmionková tak udělala: překvapila novým účesem.

* Pochybení při přidělování kotlíkových dotací bylo napraveno u 34 žadatelů, kterým město původně peníze odmítlo dát a kraj jim dotace dal.

* Radary jsou v provozu, víkendové 24 hodinové testování: Slezská ulice 1200 přestupků (nastavena hranice 64 km/hod), Zátiší 300.

* Bude instalován další zástupce velitele městských strážníků (teď je jeden). Je tolik práce, že se to nestihá." Máme mít 52 osob, na směně máme dnes 4 lidí" řekl Galia!

* Smlouva o družbě s Bakarem (Chorvatsko) nebyla schválena. Při projednávání starosta mluvil nesmysly, taktéž místostarostka. Nenápadně přitom dali najevo, jak je SMO neschopné, neboť je třeba si z Bakaru vzít příklad. Dokonce zaznělo něco v tom smyslu, že tam by se jezdilo opravdu za pracovním poznáním (tudíž do Crikvenice se jezdí za rekreací). Doporučuji se na ty bláboly podívat! Hlasování dopadlo takto:
Pro: 13 ( Lenka Brzyszkowská Mgr. Roman Galia Ing. Josef Hájek Ing. Petr Hrdina Ing. Petra Jenčmionková Ing. Stanislav Kasaj Bc. Martin Klčo Ing. Michal Kratochvíl Ing. Tomáš Kuča Mgr. Kamil Paloncy Ing. Marcela Ryšková Mgr. Vladislav Szkandera Ing. Marcela Trojáková) Proti: 6 Zdrželo se: 6

* Mgr. Sliwka připomněl v této souvislosti, že vedení města (Kuča a Jenčmionková) v té době opustilo Orlovou a jelo do Chorvatska. Jenčmionková na to poděkovala úředníkům za to, že vše, po dobu jejich nepřítomnosti, perfektně zvládli. Tomu se říká vyčůranost.

Oba dva (starosta a místostarostka) jsou vysokoškolský vzdělaní, ale při vysvětlování a zdůvodňování potřeby družby s Bakarem, se chovali velice trapně. No z obecní kasy se peníze čerpá lehce.

* Galia opakovaně peskoval Chlubnu za podání podnětu za odkoupení VIP a Kuča vyhrožoval, že město bude postupovat jako starostka Třince Palkovská! Parta HIC!

* Nejdéle se asi diskutovalo k neochotě kraje nechat ZUŠ na svém místě, příspěvek přednesla občanka paní Grocholová, která je v petičním výboru za zachování školy. V diskusi Pustelníková kritizovala hejtmana a Jenčmionková argumentovala ve prospěch petice.

* Finanční výbor nebyl opět zvolen (koalice někdy před půl rokem odvolala z něho Sliwku a většina členů, kromě jednoho, solidárně rezignovala), ale nic se neděje a dít nebude, koalici to neohrozí

Shrnutí:

Čas v Orlové plyne pomalu, stejně jako stavba náměstí. To nám připomíná, že přece jen by mělo město zajistit postavení schodů k poště ze strany od Hypernovy (Albertu). Záslužně o to, opakovaně, apeloval Mirek Chlubna. Dostává proto jedničku.
Článek byl přečten 665×, komentářů (4) nových (4)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik