Náhradní banner

K zatýkání v Orlové zatím nedošlo

15. 12. 2016;

Předpokládám, že mezi rozsvícením plastového vánočního stromečku, vypouštěním balónků a včerejším pojídáním (asi zdarma) polévky při zpívání koled, si naši místní VYSOCÍ (funkcí) politici, úředníci a ředitelka Domu kultury našli čas a zastavili se, v tom plném poskytování služeb občanům čase, aby si ve zprávách poslechli (nebo přečetli na internetu), že někteří jejich kolegové (sice o několik pater výš, ale jeden starosta mezi nimi je), byli pozatýkání.

Citace z tisku:
Ze seznamu všech obviněných plyne, že velkou část obviněných tvoří hodnotitelé projektů. Experti projekty bodovali a na základě jejich doporučení o nich definitivně rozhodoval výbor ROP Severozápad. Tvořili ho politici Ústeckého a Karlovarského kraje.

Nechci malovat čerta na zeď (a přivolat zlo), ale najde-li se nějaký nový "lapšanský", tak si myslím, že i v Orlové by se možná něco našlo, ale možná ne. Stačí si požádat o správné informace a zpracovat je. Od roku 2017 bude poskytnutí informace podle "stošestky" zpoplatněno, jde sice o rozumné ceny, ale v tomto případě je třeba podat žádost ještě v roce 2016.

Moje doporučení (co chtít a jak postupovat):

Vyžádat si na městě:
1. Seznam všech ukončených výběrových řízení - veřejných zakázek, které město vyhlásilo.
(stačí od roku 2015, aby se našlo, kdo může být - zejména z nových lidí - v tom "namočený") Včetně protokolů o průběhu a výsledcích, tak, aby bylo jasné, kdo se "na zakázku" přihlásil, kdo ji vyhrál. V seznamu chtít vyznačit, zda se jednalo zakázku, v rámci které se čerpala dotace a z jakých fondů.
pozn.: na městském internetu jsou pouze zadávací podmínky, nikoliv výsledky
2. Seznamy členů a náhradníků jednotlivých komisí, které schválila rada, je to v usneseních
3. Doklady o tom, kdy se zakázka realizovala, kým a jaký je její současný stav, zda se "využívá" a jak se plní podmínky, které byly pro přidělení dotace nutné. Zda byl dodržen původní rozpočet a zda se "proplatily" vícepráce.
4. Seznam zakázek, u kterých došlo při kontrole k pochybení, jaké to mělo následky a co se stalo pak (např. vracení dotace, pokuta apod.) + kdo to zavinil a jak byl potrestán.


Pak (pracně):
1. Porovnat jména skutečných členů komise z protokolů s těmi, které odsouhlasila rada
2. Zjistit, zda v komisi byla i vedoucí odboru investic Ing. Szotkowská resp. jiný úředník města
3. Seřadit zakázky
  a) podle konečné ceny
  b) podle vítěze
  c) podle výše dotace
4. Začít uvažovat, zda některá zakázka mohla někomu (něčemu) prospět, zda šlo o účelné vynaložení veřejných peněz, nebo šlo o zbytečnost.

Mohlo se stát, že úředníci dostali pokyn, jak se v komisi chovat, jaký by měl být výsledek výběrového řízení, jak takové zasedání komise ovlivnit apod. Členy si jmenují politické strany zastoupené v zastupitelstvu. A jak již víme, koalice nemá potřebné zábrany, takže.... Členové komise jsou více - druhoví. Ti obyčejní jsou rádi, že za účast dostanou stovku a je jim obyčejně jedno, jak "to" dopadne. Vyspělejší jsou dopředu informováni a připraveni, jak je třeba postupovat. Samozřejmě, že věc není až tak jednoduchá: o vítězí rozhoduje především cena, kterou nabídne. Zase ale víme, že ti, kteří se na zakázky hlásí, se domlouvají mezi sebou - teď ty, potom já.

Pokud by se zjistily nesrovnalostí nebo podezření, je možné podat trestní oznámení. K tomu všemu je třeba hlídat, kdo s kým chodí na obědy apod. Někdy dávno to bylo lepší - při stavbě fotbalového stadionu se postavil aspoň jeden rodinný dům. Někde na Olmovci údajně.

Jednodušší cesta je vybrat si konkrétní veřejnou zakázku a zkoumat ji. Z minulosti víme, že k přehmatům v této oblasti došlo.
Článek byl přečten 922×, komentářů (2) nových (2)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik