Náhradní banner

Výročí 17. listopadu

18. 11. 2015;

Část tohoto významného výročí jsme strávili s Filipem v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě, kde se konal večer věnovaný vzpomínkám Stanislava Kolíbala.

Setkání se Stanislavem Kolíbalem bylo poctou mimořádnému umělci, který přímo s Ostravou spojil svůj život mezi léty 1938 až 1945 (po odstěhování se z Orlové). Je návratem do rodného kraje a do Ostravy, jejímž je čestným občanem, a také připomínkou Kolíbalových devadesátých narozenin, které umělec oslaví na 11.12. tohoto roku.

Na jevišti divadla byla pro tento večer vytvořena velká instalace jednoho z děl Stanislava Kolíbala. Setkání zahájil ředitel divadla Jiří Nekvasil a večerem provázel Martin Dostál. Na violoncello a klavír hráli ostravští umělci.

Hned na úvod Stanislav Kolíbal četnému publiku dal do spojitosti současný stav, kdy uprchlíci se ženou Evropou, se svými osudovými vzpomínkami, když po polské okupaci v roce 1938 se jeho rodina stala podobnými běženci. Více než 2 hodiny pak vzpomínal, odpovídal na dotazy a vysvětloval svoji tvorbu. Představil se jako neúnavný, vitální a skvělý vyprávěč.

Připomínám také, že i Galerie výtvarného umění v Ostravě složila hold tomuto mezinárodně proslulému umělci k jeho devadesátým narozeninám výstavou autorových soch a kreseb. Koná se od 24. září do 3. ledna ve třech sálech Domu umění. Rozsáhlá expozice v přízemí i v 1. patře Domu umění představuje 68 kreseb, 40 reliéfů a 60 soch, objektů a instalací od roku 1954 až do současnosti. Kolíbalova práce, včetně realizací v architektuře, je dále připomenuta na více než šedesáti fotografiích, které dokreslují rozsah a charakter umělcovy práce.

Umělec se na výstavu, kterou sám instaloval, vrátí 17.12.2015, kdy od 17. hodiny proběhne komentována prohlídka.

Orlová schválila Stanislavu Kolíbalovi udělení čestného občanství nedávno.
Článek byl přečten 854×, názory na článek zatím nejsou.
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik